Description
Appearance
| Color | Black |
|---|---|
| Product color | Shadow black |
| Product design | Textured finish |
Battery and Power
| Power supply type | 850 W 80 Plus Gold certified ATX power supply |
|---|
Connectivity and Communications
| Bluetooth version | Bluetooth® 5.3 |
|---|---|
| DisplayPortâ„¢ | 3 |
| DisplayPortâ„¢ version | 2.1b |
| Ethernet (RJ-45) | 1 |
| Expansion slots | 1 PCIe x16; 1 PCIe x4; 3 M.2 (2 for SSD, 1 for WLAN) |
| Ports | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo |
| Ports | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 4 USB 2.0 Type-A; 1 RJ-45; 3 3.5 mm audio jack combo |
| External I/O ports footnote number | [19,52] |
| HDMI –out | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Headphone/microphone combo | 1 |
| I/O Port location | Top |
| I/O Port location | Rear |
| Network interface | Realtek RTL8125BGH-CG 10/100/1000/2500 GbE NIC |
Connectivity and Communications
| USB Type-A | 8 |
|---|---|
| USB Type-C | 2 |
| Video connectors | 1 HDMI 2.1b;3 DisplayPortâ„¢ 2.1b |
| Wireless antenna | 2×2 |
| Wireless Model | RZ616 |
| Wireless supplier | MediaTek |
| Wireless standard | Wi-Fi 6E |
| Wireless | MediaTek Wi-Fi 6E RZ616 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Wireless technologies footnote number | [12,46] |
Dimensions
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [51] |
|---|---|
| Package dimensions (W x D x H) | 59 x 33.2 x 58.3 cm |
| Dimensions (W x D x H) | 21 x 40.8 x 41 cm |
Drives
| Storage | 1 TB |
|---|---|
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Cloud service footnote number | [1] |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage capacity | 1 |
| Storage capacity uom 01 | TB |
| Storage form factor 01 | M.2 |
| Storage interface 01 | PCIe® Gen 4 |
| Storage interface protocol 01 | NVMeâ„¢ |
| Storage type | SSD |
| Storage type 01 | SSD |
Features
| Features | Kensington Security Slot™; Wi-Fi 6E; Realtek RTL8125BGH-CG 10/100/1000/2500 GbE NIC; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 4 USB 2.0 Type-A; 1 RJ-45; 3 3.5 mm audio jack combo; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Water based paint; 10% recycled metal; LDPE bag contains 30% recycled plastic |
|---|---|
| Product type | Desktops |
Form Factor
| Form factor | Tower |
|---|
Graphic Subsystem
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 |
|---|---|
| Graphics | Discrete |
| Graphics card brand | NVIDIA® |
| Graphics card family | GeForce |
| Graphics card memory size | 12 |
| Graphics card memory size uom | GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Model Number | RTXâ„¢ 5070 |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 (12 GB GDDR7 dedicated) |
Memory
| ECC memory | non-ECC |
|---|---|
| Maximum Memory | Supports up to 128 GB max system memory |
| Memory layout (slots & size) | 2 x 16 GB |
| Memory module type | UDIMM |
| Memory size | 32 |
| Memory Slots | 4 DIMM |
| Memory size uom | GB |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory speed | 5200 |
| Memory speed uom | MT/s |
| RAM (GB) | 32 |
| Memory and storage | 32 GB memory;1 TB SSD storage |
| Memory type | DDR5 |
| Memory | 32 GB DDR5-5200 MT/s (2 x 16 GB) |
| Memory Note | Transfer rates up to 5200 MT/s. |
Multimedia and Input Devices
| Audio | 5.1 surround sound; OMEN Audio Control DTS Headphone:Xâ„¢ support |
|---|
Processor
| Chipset | AMD B850 |
|---|---|
| Processor Brand | AMD |
| Processor cache | 96 MB L3 |
| Processor family | Ryzenâ„¢ 7 |
| Processor maximum frequency | 4.9 |
| Processor maximum frequency uom | GHz |
| Processor model | 7800X3D |
| Processor core | 8 |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 7 processor |
| Processor | AMD Ryzenâ„¢ 7 7800X3D (up to 5.0 GHz max boost clock, 96 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Processor name footnote number | [6,7] |
| Processor socket | AM5 |
| Processor threads | 16 |
| Processor type | AMD Ryzen 7 |
| System coolers | 240 mm LCD liquid cooler |
Security Management
| Security management | Padlock; Kensington Security Slotâ„¢ |
|---|
Software
| Operating system | Windows 11 Home Single Language |
|---|
Supported Operating Systems
| Operating system | Windows 11 Home Single Language in S mode |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
|---|
Weights
| Package weight | 18.5 kg |
|---|---|
| Weight | 14.5 kg |




Reviews
There are no reviews yet.