Description
Appearance
| Color | Shadow black metal |
|---|---|
| Product color | Shadow black metal |
| Product design | Textured finish |
Battery and Power
| Power supply type | 500 W 80 Plus Bronze certified ATX power supply |
|---|
Connectivity and Communications
| Bluetooth version | Bluetooth® 5.3 |
|---|---|
| DisplayPortâ„¢ | 3 |
| DisplayPortâ„¢ version | 2.1a |
| Ethernet (RJ-45) | 1 |
| Expansion slots | 1 PCIe x16; 1 PCIe x4; 3 M.2 (2 for SSD, 1 for WLAN) |
| Ports | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo |
| Ports | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 4 USB 2.0 Type-A; 1 microphone; 1 RJ-45; 1 line in; 1 line out |
| External I/O ports footnote number | [19,52] |
| HDMI –out | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Headphone/microphone combo | 1 |
| I/O Port location | Top |
| I/O Port location | Rear |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
Connectivity and Communications
| USB Type-A | 8 |
|---|---|
| USB Type-C | 2 |
| Video connectors | 3 DisplayPortâ„¢ 2.1a;1 HDMI 2.1b |
| Wireless antenna | 2×2 |
| Wireless Model | RTL8852CE |
| Wireless supplier | Realtek |
| Wireless standard | Wi-Fi 6E |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Wireless technologies footnote number | [12] |
Dimensions
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [51] |
|---|---|
| Package dimensions (W x D x H) | 59 x 33.2 x 58.3 cm |
| Dimensions (W x D x H) | 21 x 40.8 x 41 cm |
Drives
| Storage | 1 TB |
|---|---|
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Cloud service footnote number | [1] |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage capacity | 1 |
| Storage capacity uom 01 | TB |
| Storage form factor 01 | M.2 |
| Storage interface 01 | PCIe® Gen 4 |
| Storage interface protocol 01 | NVMeâ„¢ |
| Storage type | SSD |
| Storage type 01 | SSD |
Features
| Features | Kensington Security lock slot; Wi-Fi 6E; Integrated 10/100/1000 GbE LAN; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 4 USB 2.0 Type-A; 1 microphone; 1 RJ-45; 1 line in; 1 line out; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Water based paint; 10% recycled metal; LDPE bag contains 30% recycled plastic |
|---|---|
| Product type | Desktops |
Form Factor
| Form factor | Tower |
|---|
Graphic Subsystem
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 |
|---|---|
| Graphics | Discrete |
| Graphics card brand | NVIDIA® |
| Graphics card family | GeForce |
| Graphics card memory size | 8 |
| Graphics card memory size uom | GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Model Number | RTXâ„¢ 5060 |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 (8 GB GDDR7 dedicated) |
Memory
| Maximum Memory | Supports up to 128 GB max system memory |
|---|---|
| Memory brand | Kingston FURY |
| Memory layout (slots & size) | 2 x 8 GB |
| Memory lighting | RGB |
| Memory maximum note footnote number | [48] |
| Memory module type | UDIMM |
| Memory profile technology | XMP |
| Memory size | 16 |
| Memory Slots | 4 DIMM |
| Memory size uom | GB |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory speed | 4400 |
| Memory speed uom | MT/s |
| RAM (GB) | 16 |
| Memory and storage | 16 GB memory;1 TB SSD storage |
| Memory type | DDR5 |
| Memory | Kingston FURY 16 GB DDR5-6000 MT/s XMP RGB Heatsink (2 x 8 GB) |
| Memory Note | Transfer rates up to 6000 MT/s. |
Multimedia and Input Devices
| Audio | 5.1 surround sound; OMEN Audio Control DTS Headphone:Xâ„¢ support |
|---|
Processor
| Artificial intelligence | AI PC |
|---|---|
| Chipset | Intel® B860 |
| Neural Processing Unit | Intel® AI Boost (13 NPU TOPS) |
| Processor Brand | Intel® |
| Processor cache | 20 MB L3 |
| Processor family | Coreâ„¢ Ultra 5 |
| Processor frequency technology | Intel® Turbo Boost Technology |
| Processor maximum frequency | 4.9 |
| Processor maximum frequency uom | GHz |
| Processor model | 225F |
| Processor core | 10 |
| Processor family | Intel® Core™ Ultra 5 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 5 225F (up to 4.9 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 20 MB L3 cache, 10 cores, 10 threads) |
| Processor name footnote number | [6,7] |
| Processor NPU Tops | 13 |
| Processor socket | LGA1851 |
| Processor threads | 10 |
| Processor type | Intel Core Ultra 5 |
| System coolers | 92 mm round RGB air cooler |
Security Management
| Security management | Kensington Security lock slot |
|---|
Software
| Operating system | Windows 11 Home Single Language |
|---|
Supported Operating Systems
| Operating system | Windows 11 Home Single Language in S mode |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
|---|---|
| Support service included | HP 3 years 3 day Onsite Desktop Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA3-8282EEIN & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEIN.pdf |
Weights
| Package weight | 40.79 lb |
|---|---|
| Package weight | 18.5 kg |
| Weight | 31.97 lb |
| Weight | 14.5 kg |




Reviews
There are no reviews yet.