Description
Appearance
| Color | Glacier silver |
|---|---|
| Product color | Glacier silver |
| Product design | Paint cover and base finish, matte paint keyboard frame |
Battery and Power
| Battery capacity | 68 |
|---|---|
| Battery capacity uom | Wh |
| Battery cells number | 4 |
| Battery life | Up to 15 hours |
| Battery life footnote number | [3] |
| Battery life video playback footnote number | [10] |
| Battery recharge time | Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes |
| Battery recharge time footnote number | [5] |
| Battery type | Li-ion polymer |
| Battery type | 4-cell, 68 Wh Li-ion polymer |
| Battery type footnote number | [23] |
| Battery life video playback | Up to 21 hours and 30 minutes |
| Power supply type | 65 W USB Type-C® power adapter |
| Power Supply Type Icon | https://hp.widen.net/content/gzezjfu9ii/png/EU%20Common%20Charger%20%2065-100W%20%20%28Adapter%20included%29.png?w=400&h=400&position=c&color=ffffff00&quality=80&u=dpmp26 |
Camera Specifications
| Camera Infrared | IR |
|---|---|
| Camera microphone | integrated dual array digital microphones |
| Camera resolution | 5 |
| Camera | 5MP IR camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
Connectivity and Communications
| Bluetooth version | Bluetooth® 5.3 |
|---|---|
| Ports | 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge) |
| External I/O ports footnote number | [19] |
| HDMI out – version | 2.1 |
| HDMI –out | 1 |
| Headphone/microphone combo | 1 |
Connectivity and Communications
| USB Type-A | 2 |
|---|---|
| USB Type-C | 2 |
| Wireless antenna | 2×2 |
| Wireless Model | Wi-Fi 6E AX211 |
| Wireless supplier | Intel® |
| Wireless standard | Wi-Fi 6E |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card |
| Wireless technologies footnote number | [11,12,46] |
| Wireless Note | Modern Standby (Connected) |
Dimensions
| Package depth, metric (most common size) | 47.3 |
|---|---|
| Package height, metric (most common size) | 27.4 |
| Package width, metric (most common size) | 6.3 |
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [37] |
| Package depth, imperial (most common size) | 18.62 |
| Package dimensions (W x D x H) | 6.3 x 47.3 x 27.4 cm |
| Package height, imperial (most common size) | 10.78 |
| Packaging unit of measure (imperial) | in |
| Packaging unit of measure (metric) | cm |
| Package width, imperial (most common size) | 2.48 |
| Dimensions (W x D x H) | 31.3 x 21.99 x 1.84 cm |
Display Specifications
| Aspect ratio | 16:10 |
|---|---|
| Brightness | 300 nits |
| Display bezel | Micro-edge |
| Display brightness | 300 |
| Display brightness uom | nits |
| Display design | Edge-to-edge glass |
| Display | 35.6 cm (14″) diagonal 2K touch display |
| Color gamut | 62.5% sRGB |
| Display | 35.6 cm (14″) diagonal, 2K (1920 x 1200), multitouch-enabled, IPS, edge-to-edge glass, micro-edge, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Display panel technology | IPS |
| Display resolution standard | 2K |
| Display resolution (pixels) | 1920 x 1200 |
| Display size (diagonal, imperial) | 14 |
| Display size (diagonal, metric) | 35.6 |
| Display size (diagonal, metric) uom | cm |
| Display touchscreen type | Touch screen |
| Display size (diagonal) uom | “ |
| Display size (diagonal) | 35.6 cm (14″) |
| Display surface treatment | Anti-glare |
| Flicker-free | Yes |
| Flicker-free footnote number | [53] |
| Screen-to-body ratio (without speakers) | 89% |
| Screen-to-body ratio (without speakers) footnote number | [18] |
| Touchscreen | Yes |
Drives
| Storage | 512 GB |
|---|---|
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Cloud service footnote number | [1] |
| Internal Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage capacity | 512 |
| Storage capacity uom 01 | GB |
| Storage form factor 01 | M.2 |
| Storage interface 01 | PCIe® Gen 4 |
| Storage interface protocol 01 | NVMeâ„¢ |
| Storage type | SSD |
| Storage type 01 | SSD |
Features
| Features | Touch screen; Micro-edge; Full-size, backlit, soft gray keyboard; IR; Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support; HP USB-C Rechargeable MPP2.0 Tilt Natural Silver Pen; Wi-Fi 6E; Modern Standby (Connected); 1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4a, HP Sleep and Charge); Ocean-bound plastic in bezel and speaker enclosure(s);Recycled metal in cover;Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
|---|---|
| Product type | Laptops |
Form Factor
| Form factor | Convertible |
|---|
Graphic Subsystem
| Graphics | Intel Iris |
|---|---|
| Graphics | Integrated |
| Graphics (integrated) | Intel® Iris® Xe Graphics |
| Integrated graphic card note | Intel® Iris® Xe Graphics capabilities require system to be configured with Intel® Core™ i5 or i7 processors and dual channel memory. Intel® Iris® Xe Graphics with Intel® Core™ i5 or i7 processors and single channel memory will only function as Intel® UHD Graphics. |
Memory
| Memory layout (slots & size) | onboard |
|---|---|
| Memory size | 16 |
| Memory size uom | GB |
| Memory speed | 5200 |
| Memory speed uom | MT/s |
| RAM (GB) | 16 |
| Memory and storage | 16 GB memory;512 GB SSD storage |
| Memory type | LPDDR5 |
| Memory | 16 GB LPDDR5-5200 MT/s (onboard) |
| Memory Note | Transfer rates up to 5200 MT/s. |
Multimedia and Input Devices
| Audio | Dual speakers; HP Audio Boost |
|---|---|
| Keyboard | Full-size, backlit, soft gray keyboard |
| Keyboard backlight | Backlit |
| Keyboard color | Soft gray |
| Keyboard size | Full-size |
| Pointing device | HP Imagepad |
| Input devices | Accelerometer; Gyroscope |
| Stylus | Stylus included |
| Stylus name | HP USB-C Rechargeable MPP2.0 Tilt Natural Silver Pen |
Processor
| Chipset | Intel® integrated SoC |
|---|---|
| Processor Brand | Intel® |
| Processor cache | 12 MB L3 |
| Processor family | Coreâ„¢ i5 |
| Processor frequency technology | Intel® Turbo Boost Technology |
| Processor generation | 13th Generation |
| Processor generation | 13th Generation |
| Processor maximum frequency | 4.6 |
| Processor maximum frequency uom | GHz |
| Processor model | 1334U |
| Processor core | 10 |
| Processor family | 13th Generation Intel® Core™ i5 processor |
| Processor | Intel® Core™ i5-1334U (up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) |
| Processor name footnote number | [6,7] |
| Processor threads | 12 |
| Processor type | Intel Core i5 |
Security Management
| Security management | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
|---|
Software
| Operating system | Windows 11 Home |
|---|
Supported Operating Systems
| Operating system | Windows 11 Home |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
|---|---|
| Support service included | HP 1 year 3 day Onsite Notebook Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA3-8282EEIN & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEIN.pdf |
Weights
| Package weight | 2.39 kg |
|---|---|
| Weight | 1.62 kg |




Reviews
There are no reviews yet.