Description
Appearance
| Product color | Light Basalt |
|---|
Battery and Power
| Power consumption | 0.07 watts (manual-off), 2.78 watts (ready), 1.33 watts (sleep) |
|---|---|
| Power | Input voltage 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz). High voltage: Input voltage 200 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz) |
| Power supply type | Internal |
Camera Specifications
| PictBridge supported | No |
|---|---|
| PictBridge description | No |
Connectivity and Communications
| Connectivity, standard | 1 Hi-Speed USB 2.0 (device); 1 Wi-Fi 802.11b/g/n; 1 Wi-Fi Direct |
|---|---|
| Mobile printing capability footnote | Yes |
| Mobile printing capability | HP app; Apple AirPrint; Mopria Print Service; HP Print Service Plugin (Android printing); Wi-Fi® Direct Printing |
| Network capabilities | Yes (via WiFi) |
Connectivity and Communications
| Plug and play | Auto Wireless Connect |
|---|---|
| Wireless capability | Yes, built-in Wi-Fi 2.4G, Wi-Fi Direct |
| Wireless technologies | None |
Dimensions
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [1] |
|---|---|
| Dimensions (W x D x H) Note | NA |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 17.09 x 23.24 x 10.59 in |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 435 x 591 x 269 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 19.49 x 18.82 x 6.89 in |
| Package dimensions (W x D x H) | 495 x 478 x 175 mm |
| Pallet dimensions | 48 x 40 x 94 in |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 2390 mm |
| Dimensions (W x D x H) | 17.09 x 14.17 x 5.29 in |
| Dimensions (W x D x H) | 434.1 x 360 x 134.5 mm |
| Dimensions with trays up (W x D x H) | 434.1 x 360 x 134.5 mm |
Display Specifications
| Display | 21 Segments + 1.1 inch iCON LCD Display |
|---|
Features
| Features | Wireless; High-volume printer tank; Print from phone or tablet |
|---|---|
| Functions | Print only |
| Product type | Inkjet printers |
Memory
| Maximum Memory | 64 MB Integrated DDR1 |
|---|---|
| Memory Slots | None |
| Memory | 64 MB Integrated DDR1 |
| Standard memory note | 64 MB Integrated DDR1 |
Multimedia and Input Devices
| Camera phone supported | No |
|---|---|
| Connection type | Wireless |
Processor
| Processor speed | 980MHz |
|---|
Security Management
| Security management | No |
|---|
Supported Operating Systems
| Compatible Network Operating Systems | Windows 11; Windows 10; Android; iOS; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma |
|---|---|
| Compatible Operating Systems | Windows 11; Windows 10; Android; iOS; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; Chrome OS; macOS 14 Sonoma |
| Operating system (supported note) | Windows 11; Windows 10; Android; iOS; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma |
Warranty
| Manufacturer Warranty | One-year or 30,000 pages limited hardware warranty, whichever is earlier from the date of purchase. For more info please visit us at http://support.hp.com |
|---|
Weights
| Package weight | 12.47 lb to 13.31 lb depending on number of bottle/s included |
|---|---|
| Package weight | 5.66 kg to 5.46Kg depending on number of bottle/s included. |
| Pallet weight | 776 lb |
| Pallet weight | 353 |
| Weight | 8.22 lb |
| Weight | 3.73 Kg |
| Weight note (imperial) | NA |
| Weight note (metric) | NA |


Reviews
There are no reviews yet.