Description
Appearance
| Color | Shadow black metal |
|---|---|
| Product color | Shadow black metal |
| Product design | Textured finish |
Battery and Power
| Power supply type | 400 W 80 Plus Platinum certified power supply |
|---|
Connectivity and Communications
| Bluetooth version | Bluetooth® 5.4 |
|---|---|
| DisplayPortâ„¢ | 3 |
| DisplayPortâ„¢ version | 1.4a |
| Expansion slots | 3 M.2 (2 for SSD, 1 for WLAN) |
| Ports | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 3 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo |
| Ports | 4 USB 2.0 Type-A; 1 RJ-45; 1 line out |
| HDMI –out | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Headphone/microphone combo | 1 |
| I/O Port location | Front |
| I/O Port location | Rear |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
Connectivity and Communications
| USB Type-A | 7 |
|---|---|
| USB Type-C | 1 |
| Video connectors | 1 HDMI 2.1;3 DisplayPortâ„¢ 1.4a |
| Wireless antenna | 2×2 |
| Wireless Model | Wi-Fi 6E AX211 |
| Wireless supplier | Intel® |
| Wireless standard | Wi-Fi 6E |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE-VT 802.11a/b/g/n/ax (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card |
| Wireless technologies footnote number | [11,12,13,46] |
| Wireless transfer speeds | Supporting Gigabit data rate |
Dimensions
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [51] |
|---|---|
| Package dimensions (W x D x H) | 40 x 49.9 x 28.7 cm |
| Dimensions (W x D x H) | 15.5 x 33.7 x 30.8 cm |
Drives
| Storage | 1 TB |
|---|---|
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Cloud service footnote number | [1] |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage capacity | 1 |
| Storage capacity uom 01 | TB |
| Storage form factor 01 | M.2 |
| Storage interface 01 | PCIe® Gen 4 |
| Storage interface protocol 01 | NVMeâ„¢ |
| Storage type | SSD |
| Storage type 01 | SSD |
Features
| Features | Kensington Security lock slot; Padlock; Wi-Fi 6E; Integrated 10/100/1000 GbE LAN; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 3 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 headphone/microphone combo; 4 USB 2.0 Type-A; 1 RJ-45; 1 line out; 55% post-consumer recycled plastic; 20% recycled metal |
|---|---|
| Product type | Desktops |
Form Factor
| Form factor | Tower |
|---|
Graphic Subsystem
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 |
|---|---|
| Graphics | Discrete |
| Graphics card brand | NVIDIA® |
| Graphics card family | GeForce |
| Graphics card memory size | 8 |
| Graphics card memory size uom | GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Model Number | RTXâ„¢ 3050 |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 (8 GB GDDR6 dedicated) |
Memory
| ECC memory | non-ECC |
|---|---|
| Maximum Memory | Supports up to 32 GB max system memory |
| Memory layout (slots & size) | 1 x 16 GB |
| Memory maximum note footnote number | [48] |
| Memory module type | UDIMM |
| Memory size | 16 |
| Memory Slots | 2 DIMM |
| Memory size uom | GB |
| Number of memory slots | 1 |
| Memory speed | 4800 |
| Memory speed uom | MT/s |
| RAM (GB) | 16 |
| Memory and storage | 16 GB memory;1 TB SSD storage |
| Memory type | DDR5 |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB) |
| Memory Note | Transfer rates up to 4800 MT/s. |
Multimedia and Input Devices
| Audio | Omen Audio Control Support DTS:X Ultra |
|---|
Processor
| Chipset | Intel® H770 |
|---|---|
| Processor Brand | Intel® |
| Processor cache | 20 MB L3 |
| Processor family | Coreâ„¢ i5 |
| Processor frequency technology | Intel® Turbo Boost Technology |
| Processor generation | 14th Generation |
| Processor generation | 14th Generation |
| Processor maximum frequency | 4.7 |
| Processor maximum frequency uom | GHz |
| Processor model | 14400F |
| Processor core | 10 |
| Processor family | Intel® Core™ i5 14th generation processor |
| Processor | Intel® Core™ i5-14400F (up to 4.7 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 20 MB L3 cache, 10 cores, 16 threads) |
| Processor name footnote number | [6,7] |
| Processor socket | LGA1700 |
| Processor threads | 16 |
| Processor type | Intel Core i5 |
Security Management
| Security management | Kensington Security lock slot; Padlock |
|---|
Software
| Operating system | Windows 11 Home Single Language |
|---|
Supported Operating Systems
| Operating system | Windows 11 Home Single Language in S mode |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
|---|---|
| Support service included | HP 3 years 3 day Onsite Desktop Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA3-8282EEIN & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEIN.pdf |
Weights
| Package weight | 8.72 kg |
|---|---|
| Weight | 5.57 kg |



Reviews
There are no reviews yet.