Description
Appearance
| Color | Shadow black |
|---|---|
| Product color | Shadow black |
| Product design | Polished paint finish |
Battery and Power
| Battery capacity | 70 |
|---|---|
| Battery capacity uom | Wh |
| Battery cells number | 4 |
| Battery recharge time | Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes |
| Battery recharge time footnote number | [5] |
| Battery type | Li-ion polymer |
| Battery type | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Battery type footnote number | [23] |
| Power supply type | 150 W AC power adapter |
Camera Specifications
| Camera microphone | integrated dual array digital microphones |
|---|---|
| Camera resolution standard | FHD |
| Camera resolution (vertical) | 1080p |
| Camera | 1080p FHD camera with HDR auto switch, temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
Connectivity and Communications
| Bluetooth version | Bluetooth® 5.4 |
|---|---|
| Ethernet (RJ-45) | 1 |
| Expansion slots | 2 M.2 (SSD) |
| Ports | 2 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 1 RJ-45; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4, HP Sleep and Charge) |
| External I/O ports footnote number | [19,42] |
| HDMI out – version | 2.1 |
| HDMI –out | 1 |
| Headphone/microphone combo | 1 |
| Network interface | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
Connectivity and Communications
| USB Type-A | 2 |
|---|---|
| USB Type-C | 1 |
| Wireless antenna | 2×2 |
| Wireless supplier | Realtek |
| Wireless standard | Wi-Fi 6 |
| Wireless | Realtek Wi-Fi 6 (2×2) and Bluetooth® 5.4 wireless card |
| Wireless technologies note footnote number | [12,46] |
Dimensions
| Package depth, metric (most common size) | 56.7 |
|---|---|
| Package height, metric (most common size) | 33 |
| Package width, metric (most common size) | 6.3 |
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [37,52] |
| Package depth, imperial (most common size) | 22.32 |
| Package dimensions (W x D x H) | 2.48 x 22.32 x 12.99 in |
| Package dimensions (W x D x H) | 6.3 x 56.7 x 33 cm |
| Package height, imperial (most common size) | 12.99 |
| Packaging unit of measure (imperial) | in |
| Packaging unit of measure (metric) | cm |
| Package width, imperial (most common size) | 2.48 |
| Dimensions (W x D x H) | Starting at 13.5 x 9.96 x 0.93 in |
| Dimensions (W x D x H) | Starting at 34.3 x 25.3 x 2.36 cm |
Display Specifications
| Aspect ratio | 16:10 |
|---|---|
| Brightness | 500 nits |
| Display bezel | Micro-edge |
| Display brightness | 500 |
| Display brightness uom | nits |
| Display | 38.9 cm (15.3″) diagonal 2.5K display |
| Display | 15.3″ diagonal 2.5K display |
| Display | 15.3″ diagonal, 2.5K (2560 x 1600), up to 180 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB |
| Color gamut | 100% sRGB |
| Display | 38.9 cm (15.3″) diagonal, 2.5K (2560 x 1600), up to 180 Hz, 3 ms response time, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 500 nits, 100% sRGB |
| Display panel technology | IPS |
| Display refresh rate | 180 |
| Display refresh rate uom | Hz |
| Display response time | 3 |
| Display response time uom | ms |
| Display resolution standard | 2.5K |
| Display resolution (pixels) | 2560 x 1600 |
| Display size (diagonal, imperial) | 15.3 |
| Display size (diagonal, metric) | 38.9 |
| Display size (diagonal, metric) uom | cm |
| Display size (diagonal) uom | “ |
| Display size (diagonal) | 15.3″ |
| Display size (diagonal) | 38.9 cm (15.3″) |
| Display surface treatment | Anti-glare |
| Flicker-free | Yes |
| Flicker-free footnote number | [53] |
| Screen-to-body ratio (without speakers) | 91% |
| Screen-to-body ratio (without speakers) footnote number | [18] |
| Touchscreen | No |
Drives
| Storage | 1 TB |
|---|---|
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Cloud service footnote number | [1] |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage capacity | 1 |
| Storage capacity uom 01 | TB |
| Storage form factor 01 | M.2 |
| Storage interface 01 | PCIe® Gen 4 |
| Storage interface protocol 01 | NVMeâ„¢ |
| Storage type | SSD |
| Storage type 01 | SSD |
Features
| Product type | Laptops |
|---|
Form Factor
| Form factor | Standard laptop |
|---|
Graphic Subsystem
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 |
|---|---|
| Graphics | Discrete |
| Graphics card brand | NVIDIA® |
| Graphics card family | GeForce |
| Graphics card memory size | 8 |
| Graphics card memory size uom | GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Model Number | RTXâ„¢ 5050 |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 5050 Laptop GPU (8 GB GDDR7 dedicated) |
Memory
| ECC memory | non-ECC |
|---|---|
| Memory layout (slots & size) | 1 x 24 GB |
| Memory module type | SODIMM |
| Memory size | 24 |
| Memory size uom | GB |
| Number of memory slots | 1 |
| Memory speed | 5600 |
| Memory speed uom | MT/s |
| RAM (GB) | 24 |
| Memory and storage | 24 GB memory;1 TB SSD storage |
| Memory type | DDR5 |
| Number of User-accessible Memory Slots | 2 |
| Memory | 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB) |
| Memory Note | Transfer rates up to 5600 MT/s. |
Multimedia and Input Devices
| Audio | DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperX |
|---|---|
| Keyboard | Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypad and 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Keyboard backlight | RGB backlit |
| Keyboard backlit zone | 4-zone |
| Keyboard color | Shadow black |
| Keyboard keypad | Numeric keypad |
| Keyboard size | Full-size |
| Keyboard technology | 26-Key Rollover Anti-Ghosting Key technology |
| Pointing device | HP Imagepad |
Processor
| Artificial intelligence | AI PC |
|---|---|
| Chipset | AMD integrated SoC |
| Neural Processing Unit | AMD Ryzenâ„¢ AI (16 NPU TOPS) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor cache | 16 MB L3 |
| Processor family | Ryzenâ„¢ 7 |
| Processor maximum frequency | 5.1 |
| Processor maximum frequency uom | GHz |
| Processor model | 260 |
| Processor core | 8 |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 7 processor |
| Processor | AMD Ryzenâ„¢ 7 260 (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads) |
| Processor name footnote number | [6,7] |
| Processor NPU Tops | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor type | AMD Ryzen 7 |
Security Management
| Security management | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
|---|
Software
| Operating system | Windows 11 Home |
|---|
Supported Operating Systems
| Operating system | Windows 11 Home |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
|---|
Weights
| Package weight | 8.33 lb |
|---|---|
| Package weight | 3.77 kg |
| Weight | Starting at 5.34 lb |
| Weight | Starting at 2.42 kg |




Reviews
There are no reviews yet.