Description
Battery and Power
| Power consumption | 480 watts (Printing), 186 watts (Copying from ADF), 4.5 watts (Ready), 1.1 watts (Sleep/Auto-Off), 0.2 watts (Manual Off) |
|---|---|
| Power consumption Note | Values subject to change. Power numbers are the highest values measured using all standard voltages. See hp.com/support for current information. Power requirements are based on the country/region where the printer is sold. Do not convert operating voltages. This will damage the printer and void the product warranty. |
| Power | Input voltage: 110 to 127 VAC (+/- 12%), 60 Hz (+/- 3 Hz); Input voltage: 220 to 240 VAC (+/- 12%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz) (Not dual voltage, power supply varies by part number with # Option code identifier) |
| Power supply type | Built-in power supply |
Connectivity and Communications
| Connectivity, standard | Hi-Speed USB 2.0 port; built-in Fast Ethernet 10/100Base-TX network port |
|---|---|
| Ports | 1 Hi-Speed USB 2.0; 1 Fast Ethernet 10/100Base-TX |
| HP ePrint capability | Yes |
| Mobile printing capability footnote | May require a firmware upgrade to be compatible, download at http://www.hp.com/go/support |
| Mobile printing capability | HP ePrint; Apple AirPrintâ„¢; Mobile Apps |
| Modem | 33.6 kbps |
| Network capabilities | Yes, via built-in Ethernet |
| Network ready | Standard (built-in Ethernet) |
Connectivity and Communications
| Network protocols, supported | Via built-in networking solution: TCP/IP, IPv4, IPv6; Print: LPD (raw queue support only); Discovery: SLP, Bonjour, Web Services Discovery; IP Config: IPv4 (BootP, DHCP, AutoIP, Manual), IPv6 (Stateless Link-Local and via Router, Statefull via DHCPv6); Management: SNMPv1, HTTP; HP ePrint |
|---|---|
| Wireless capability | No |
Dimensions
| Maximum dimensions (W x D x H) | 420 x 438 x 309 mm |
|---|---|
| Package dimensions (W x D x H) | 497 x 398 x 350 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2600 mm (ROW) 1200 x 1000 x 2250 mm (EMEA,APJ) |
| Dimensions (W x D x H) | 420 x 365 x 309 mm |
Display Specifications
| Display | 2-line LCD (text) |
|---|
Features
| Features | Automatic document feeder; Print from mobile device; Scan to email |
|---|---|
| Functions | Multifunction / All-in-One |
| Product type | Laser printers |
Form Factor
| Form factor | Multifunction |
|---|
Memory
| Maximum Memory | 128 MB |
|---|---|
| Memory | 128 MB |
Multimedia and Input Devices
| Fax phone TAM interface supported | Yes |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
Processor
| Processor speed | 600 MHz |
|---|
Security Management
| Security management | Password-protected network embedded Web server; SNMPv1 community password change |
|---|
Supported Operating Systems
| Compatible Network Operating Systems | Windows 10; Windows 8; Windows Vista; Windows Server; Linux |
|---|---|
| Compatible Operating Systems | Windows 10; Windows 8; Windows Vista; Windows Server; Linux |
| Operating system (supported note) | Driver only installs supported on: Windows Server 2012; Windows Server 2008 (32-bit), Windows Server 2008 (Standard Edition), Windows Server 2008 (Enterprise Edition), Windows Server 2003 (32-bit) (SP1 or higher) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year Next Business Day Exchange Support |
|---|
Weights
| Package weight | 11.5 kg |
|---|---|
| Pallet weight | 497.3kg (ROW); 429.5 kg (EMEA, APJ) |
| Weight | 9.1 kg |


Reviews
There are no reviews yet.