Description
Appearance
| Color | Shadow black |
|---|---|
| Product color | Shadow black |
| Product design | Textured finish |
Battery and Power
| Power supply type | 1000 W 80 Plus Gold certified ATX 3.1 fully modular power supply |
|---|
Connectivity and Communications
| Bluetooth version | Bluetooth® 5.3 |
|---|---|
| DisplayPortâ„¢ | 3 |
| DisplayPortâ„¢ version | 2.1b |
| Ethernet (RJ-45) | 1 |
| Expansion slots | 1 PCIe x16; 1 PCIe x4; 3 M.2 (2 PCIe x4 for SSD, 1 for WLAN) |
| Ports | 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo; 1 microphone; 2 USB 2.0 Type-A (HP Sleep and Charge) |
| Ports | 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 4 USB 2.0 Type-A; 1 3.5 mm audio jack; 1 RJ-45; 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (DisplayPort™ 2.1) |
| External I/O ports footnote number | [19,52] |
| HDMI –out | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Headphone/microphone combo | 1 |
| I/O Port location | Top |
| I/O Port location | Rear |
| Network interface | Realtek RTL8125BGH-CG 10/100/1000/2500 GbE NIC |
Connectivity and Communications
| Thunderboltâ„¢ 4 ports | 1 |
|---|---|
| USB Type-A | 10 |
| USB Type-C | 1 |
| Video connectors | 1 HDMI 2.1b;3 DisplayPortâ„¢ 2.1b |
| Wireless antenna | 2×2 |
| Wireless Model | Wi-Fi 6E AX211 |
| Wireless supplier | Intel® |
| Wireless standard | Wi-Fi 6E |
| Wireless | Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2×2) and Bluetooth® 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) |
| Wireless technologies footnote number | [11,12,46] |
| Wireless transfer speeds | Supporting Gigabit data rate |
Dimensions
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [51] |
|---|---|
| Package dimensions (W x D x H) | 59.2 x 32.8 x 67.2 cm |
| Dimensions (W x D x H) | 20.4 x 47 x 55.5 cm |
Drives
| Storage | 1 TB |
|---|---|
| Cloud service | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Cloud service footnote number | [1] |
| Internal Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive (2nd) | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Storage capacity | 1 |
| Storage capacity 02 | 1 |
| Storage capacity uom 01 | TB |
| Storage capacity uom 02 | TB |
| Storage form factor 01 | M.2 |
| Storage Form Factor 02 | M.2 |
| Storage interface 01 | PCIe® Gen 4 |
| Storage interface 02 | PCIe® Gen 4 |
| Storage interface protocol 01 | NVMeâ„¢ |
| Storage interface protocol 02 | NVMeâ„¢ |
| Storage type | SSD |
| Storage type 01 | SSD |
| Storage type 02 | SSD |
Features
| Features | Chassis side cover lock; Wi-Fi 6E; Realtek RTL8125BGH-CG 10/100/1000/2500 GbE NIC; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (HP Sleep and Charge); 1 headphone/microphone combo; 1 microphone; 2 USB 2.0 Type-A (HP Sleep and Charge); 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate; 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 4 USB 2.0 Type-A; 1 3.5 mm audio jack; 1 RJ-45; 1 Thunderbolt™ 4 with USB Type-C® 40Gbps signaling rate (DisplayPort™ 2.1); Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 10% post-consumer recycled plastic; Water based paint |
|---|---|
| Product type | Desktops |
Form Factor
| Form factor | Tower |
|---|
Graphic Subsystem
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 |
|---|---|
| Graphics | Discrete |
| Graphics card brand | NVIDIA® |
| Graphics card family | GeForce |
| Graphics card memory size | 16 |
| Graphics card memory size uom | GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Model Number | RTXâ„¢ 5080 |
| Graphics (discrete) | NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 (16 GB GDDR7 dedicated) |
Memory
| Maximum Memory | Supports up to 128 GB max system memory |
|---|---|
| Memory brand | Kingston FURY |
| Memory layout (slots & size) | 4 x 16 GB |
| Memory lighting | RGB |
| Memory maximum note footnote number | [48] |
| Memory module type | UDIMM |
| Memory profile technology | XMP |
| Memory size | 64 |
| Memory Slots | 4 DIMM |
| Memory size uom | GB |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory speed | 5600 |
| Memory speed uom | MT/s |
| RAM (GB) | 64 |
| Memory and storage | 64 GB memory;2 TB SSD storage |
| Memory type | DDR5 |
| Memory | Kingston FURY 64 GB DDR5-5600 MT/s XMP RGB Heatsink (4 x 16 GB) |
| Memory Note | Transfer rates up to 5600 MT/s. |
Multimedia and Input Devices
| Audio | 5.1 surround sound; Omen Audio Control Support DTS:X® Ultra |
|---|
Processor
| Artificial intelligence | AI PC |
|---|---|
| Chipset | Intel® Z890 |
| Neural Processing Unit | Intel® AI Boost (13 NPU TOPS) |
| Processor base frequency | 5.7 |
| Processor Brand | Intel® |
| Processor cache | 36 MB L3 |
| Processor family | Coreâ„¢ Ultra 9 |
| Processor frequency technology | Intel® Turbo Boost Technology |
| Processor frequency UOM | GHz |
| Processor maximum frequency | 5.7 |
| Processor maximum frequency uom | GHz |
| Processor model | 285K |
| Processor core | 24 |
| Processor family | Intel® Core™ Ultra 9 processor |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 9 285K (up to 5.7 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads) |
| Processor name footnote number | [6,7] |
| Processor NPU Tops | 13 |
| Processor threads | 24 |
| Processor type | Intel Core Ultra 9 |
| System coolers | 360 mm LCD liquid cooler |
| System fans | 3 x 120 mm aRGB front fans |
Security Management
| Security management | Chassis side cover lock |
|---|
Software
| Operating system | Windows 11 Home Single Language |
|---|
Supported Operating Systems
| Operating system | Windows 11 Home Single Language in S mode |
|---|
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
|---|---|
| Support service included | HP 3 years 3 day Onsite Desktop Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA3-8282EEIN & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEIN.pdf |
Weights
| Package weight | 25.2 kg |
|---|---|
| Weight | 22.6 kg |



Reviews
There are no reviews yet.