Description
Battery and Power
| Power consumption | Active printing: 390w, Ready: 2.7w, Sleep: 0.51w, Manual Off: 0.05w, Auto Off/Manual On: 0.05w, Auto-Off/Wake on LAN: 0.5w |
|---|---|
| Power consumption footnote number | [7] |
| Power consumption Note | Power requirements are based on the country/region where the printer is sold. Do not convert operating voltages. This will damage the printer and void the product warranty. Power consumption values typically based on measurement of 115V device. |
| Power | 110V – 127V nominal @ +/-10% (min 99V, max 140V), 50 – 60Hz nominal +/- 3Hz (min 47Hz, max 63Hz), 220V – 240V nominal @ +/-10% (min 198V, Max 264V), 50 – 60Hz nominal +/- 3Hz (min 47Hz, max 63Hz |
| Power supply type | Internal (Built-in) power supply |
Connectivity and Communications
| Connectivity, standard | Hi-Speed USB (compatible with USB 2.0 specifications; Ethernet 10/100 Base-TX |
|---|---|
| Mobile printing capability | Apple AirPrintâ„¢; Mopriaâ„¢ certified; HP app |
| Network capabilities | Ethernet 10/100Base-TX |
Connectivity and Communications
| Network protocols, supported | TCP/IP: IPv4; IPv6; LPD; SLP; Bonjour; WS-Discovery; BOOTP/DHCP/AutoIP; SNMP v 1/2/3;HTTP/HTTPS; UDP; IPP |
|---|---|
| Wireless capability | No |
Dimensions
| Dimension note (imperial) | Vary as per configuration |
|---|---|
| Dimensions (W x D x H) Note | Vary as per configuration |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 14.5 X 15.37 X 10 in |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 368 X 390.5 X255mm |
| Maximum metric depth | 390.5mm |
| Maximum metric height | 255mm |
| Maximum metric width | 368mm |
| Metric depth | 326mm |
| Metric height | 255mm |
| Metric width | 368mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 17.01Â x 13.03 x 15.28 in |
| Package dimensions (W x D x H) | 432 x 331 x 388 mm |
| Pallet dimensions | EMEA/APJ: 47.24 x 39.37 x 82.32 in; ; AMS: 47.24 x 39.37 x 97.6 in |
| Pallet dimensions (W x D x H) | EMEA/APJ: 1200 x 1000 x 2091 mm ; AMS: 1200 x 1000 x 2479 mm |
| Dimensions (W x D x H) | 14.5 X 12.83 X 10 in |
| Dimensions (W x D x H) | 368 X 326 X 255 mm |
Display Specifications
| Display | Icon LCD |
|---|---|
| Display area (imperial) | 1.18 x 1.18 in |
| Display area (metric) | 2.3 x 2.3 cm |
Features
| Features | Scan to email; Two-sided printing; Print from mobile device; Scan to PDF |
|---|---|
| Functions | Print scan and copy |
| Product type | Laser printers |
Form Factor
| Form factor | Multifunction |
|---|
Memory
| Maximum Memory | 64 MB |
|---|---|
| Memory | 64 MB |
Multimedia and Input Devices
| Resolution | Up to 600 dpi optical sensor |
|---|
Processor
| Processor speed | 500 MHz |
|---|
Security Management
| Security management | Secure Boot, Secure Firmware Integrity, Runtime Code Integrity, password protected EWS, secure browsing via SSL/TLS 1.0, TLS 1.1, TLS 1.2; TLS 1.0/1.1 disabled by default; OpenSSL version 1.1.1; Enable/disable Network ports; SNMPv1, SNMPv2, and SNMPv3, Community password change; Secure defaults, Encrypted data at rest, Active FW update, Admin password by default, Cipher & TLS selection; Account lockout; Secure Wi-Fi setup |
|---|
Supported Operating Systems
| Compatible Network Operating Systems | Windows Server 2008 R2 64-bit, Windows Server 2008 R2 64-bit (SP1), Windows Server 2012 64-bit, Windows Server 2012 R2 64-bit, Windows Server 2016 64-bit; Linux (For more information see http://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing) |
|---|---|
| Compatible Operating Systems | Windows 11; Windows 10; macOS 10.15 Catalina; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; Linux |
| Operating system (supported note) | Not supporting Windows® XP (64-bit), Windows Vista® (64-bit) and Windows 8, 8.1. Full solution software available only for Windows 10 and newer; For Windows Server 2008 R2 64-bit, 2012 64-bit, 2012 R2 64-bit, 2016 64-bit only print driver is installed. Windows RT OS for Tablets (32 & 64-bit) uses a simplified HP print driver built into the RT OS; Linux systems use in-OS HPLIP software. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | One-year limited hardware warranty. For more info, please visit us at https://support.hp.com |
|---|
Weights
| Package weight | 21.6 lb |
|---|---|
| Package weight | 9.8 kg |
| Pallet weight | EMEA/APJ: 909.4 lb; AMS: 1082.2 lb |
| Pallet weight | EMEA/APJ: 412.5 kg; AMS: 490.9 kg |
| Weight | 17.38 lbs |
| Weight | 7.9kg |
| Weight note (imperial) | weight varies as per configuration |
| Weight note (metric) | weight varies as per configuration |


Reviews
There are no reviews yet.