Description
Battery and Power
| Power consumption | 465 watts (Printing), 110 watts (Copying), 2.2 watts (Ready), 0.7 watts (Sleep/Auto-Off), 0.2 watts (Manual Off) |
|---|---|
| Power consumption Note | Values subject to change. Power numbers are the highest values measured using all standard voltages. See hp.com/support for current information. Power requirements are based on the country/region where the printer is sold. Do not convert operating voltages. This will damage the printer and void the product warranty. |
| Power | Input voltage: 110 to 127 VAC (+/- 12%), 60 Hz (+/- 3 Hz); Input voltage: 220 to 240 VAC (+/- 12%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz) (Not dual voltage, power supply varies by part number with # Option code identifier) |
| Power supply type | Built-in power supply |
Connectivity and Communications
| Connectivity, standard | 1 Hi-Speed USB 2.0 |
|---|---|
| Ports | 1 Hi-Speed USB 2.0 |
| Mobile printing capability | Mobile Print Capability not supported |
| Network capabilities | None |
Connectivity and Communications
| Wireless capability | No |
|---|
Dimensions
| Maximum dimensions (W x D x H) | 420 x 438 x 254 mm |
|---|---|
| Package dimensions (W x D x H) | 497 x 332 x 350 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2600 mm (ROW); 1200 x 1000 x 2250 mm (EMEA, APJ) |
| Dimensions (W x D x H) | 420 x 365 x 254 mm |
Display Specifications
| Display | LED |
|---|
Features
| Functions | Multifunction / All-in-One |
|---|---|
| Product type | Laser printers |
Form Factor
| Form factor | Multifunction |
|---|
Memory
| Maximum Memory | 128 MB |
|---|---|
| Memory Slots | No |
| Memory upgrade | Not expandable |
| Memory | 128 MB |
Multimedia and Input Devices
| Resolution | 1200 x 1200 dpi |
|---|
Processor
| Processor speed | 600 MHz |
|---|
Security Management
| Security management | Password-protected network embedded Web server; 802.11: WEP, WPA, WPA2; SNMPv1 community password change |
|---|
Supported Operating Systems
| Compatible Network Operating Systems | Windows 10; Windows 8; Windows Vista; Windows Server; Linux |
|---|---|
| Compatible Operating Systems | Windows 10; Windows 8; Windows Vista; Windows Server; Linux |
| Operating system (supported note) | Driver only installs supported on: Windows Server 2012; Windows Server 2008 (32-bit), Windows Server 2008 (Standard Edition), Windows Server 2008 (Enterprise Edition), Windows Server 2003 (32-bit) (SP1 or higher) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | One-year unit exchange warranty. Warranty and support options vary by product, country and local legal requirements. Go to http://www.hp.com/support to learn about HP award winning service and support options in your region. |
|---|
Weights
| Package weight | 10.3 kg |
|---|---|
| Pallet weight | 527.4 kg (ROW); 455.3 kg (EMEA, APJ) |
| Weight | 8.0 kg |


Reviews
There are no reviews yet.