Description
Appearance
| Color | Cement |
|---|---|
| Product color | Cement |
Battery and Power
| Power consumption (active copy) | None |
|---|---|
| Power consumption | 0.11 watts (Manual-Off),  5.40 watts (Standby),  1.39 watts (Sleep) |
| Power consumption footnote number | None |
| Power | Input voltage: 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal (Built-in) Universal Power Supply |
Connectivity and Communications
| Connectivity, standard | 1 Ethernet; 1 Hi-Speed USB 2.0 (device); 1 Hi-Speed USB 2.0 (host); 1 Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (dual band) |
|---|---|
| Mobile printing capability | Chrome OS; HP app; Apple AirPrint™; Mobile Apps; Wi-Fi® Direct Printing; Mopria™ certified |
| Mobile printing capability footnote number | [6] |
| Modem | Not Supported |
| Network capabilities | Yes, via built-in Ethernet; Wireless 802.11a/b/g/n/ac |
Connectivity and Communications
| Plug and play | Auto Wireless Connect; HP Smart Install |
|---|---|
| Network protocols, supported | Supported Network Protocols configurations (IPv4, IPv6); DHCPv4, DHCPv6; DHCP options: 81/RFC4702/RFC4704, 12-Hostname; 44; SMTP client; LLMNR; Bonjour/mDNS; LP/ APIPA (Auto IP); NetBIOS/WINS; LPR/LPD; Port9100; DNS Resolver; SNMPv1/v2; Web Services Discovery; Web Services Print; Syslog; Firewall; SSL/TLS (HTTPS); Password-protected network Embedded Web server; Enable/disable network ports & device features, 802.1x wireless authentication (EAP-TLS, LEAP, and PEAP) & 802.1 Wired |
| Wireless capability | Yes, with built-in dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac and a self-heal solution |
| Wireless technologies | 802.11 a/b/g/n/ac 1×1 (2.4/5 GHz) with (BLE). |
Dimensions
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [2] |
|---|---|
| Maximum dimensions (W x D x H) | 22.9 x 33.2 x 15.2 in (Output Tray + Cleanout Door fully extended) |
| Maximum dimensions (W x D x H) | 581 x 842 x 386 mm (Output Tray + Cleanout Door fully extended) |
| Package dimensions (W x D x H) | 26.30 x 21.46 x 19.17 in |
| Package dimensions (W x D x H) | 668 x 545 x 487 mm |
| Pallet dimensions | 48 x 40 x 101 in |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1220 x 1015 x 2562 mm |
| Dimensions (W x D x H) | 22.9 x 18.4 x 15.20 in (Output Tray + Cleanout Door not extended) |
| Dimensions (W x D x H) | 581 x 467 x 386 mm (Output Tray + Cleanout Door not extended) |
| Dimensions with trays up (W x D x H) | 581 x 467 x 386 mm (Output Tray + Cleanout Door not extended); 581 x 842 x 386 mm (Output Tray + Cleanout Door fully extended) |
Display Specifications
| Display | 4.3″ LCD (color) with Cap Sense touchscreen function |
|---|---|
| Display | 10.92 cm touchscreen control panel with color graphic display; LED indicator light (WiFi indicator)
 |
Features
| Features | Wireless; Print from phone or tablet; Automatic document feeder; Two-sided printing; Scan to email; Scan to PDF; Front USB flash drive port; Touchscreen; Two-sided scanning |
|---|---|
| Functions | Multifunction / All-in-One |
| Product type | Inkjet printers |
Form Factor
| Form factor | All-in-One |
|---|
Memory
| Maximum Memory | 512 MB |
|---|---|
| Memory Slots | Not Support |
| Memory | 512 MB |
| Standard memory footnote number | None |
| Standard memory note | None |
Multimedia and Input Devices
| Camera phone supported | Yes |
|---|---|
| Connection type | Wireless |
Processor
| Processor speed | 1.2 GHz |
|---|
Security Management
| Security management | SSL/TLS (HTTPS); IPP over TLS; Pre-Shared Key Authentication for Wireless (PSK); Firewall; certificates configuration; Control panel lock; Password protect EWS; Syslog; Signed firmware; Administrator settings |
|---|
Supported Operating Systems
| Compatible Network Operating Systems | Windows 11; Windows 10; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; Linux; Chrome OS |
|---|---|
| Compatible Operating Systems | Windows 11; Windows 10; macOS 11 Big Sur; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; Linux; Chrome OS |
| Operating system (supported note) | Windows Server 2016 64-bit, Windows Server 2019 64-bit, Windows Server 2022 64-bit; Linux (For more information see http://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing) |
| Operating system supported footnote number | [4] |
Warranty
| Manufacturer Warranty | One-Year limited hardware warranty. For more info please visit us at http://support.hp.com . |
|---|
Weights
| Package weight | 53.79 Ib |
|---|---|
| Package weight | 24.45 kg |
| Pallet weight | 573 Ib |
| Pallet weight | 261 kg |
| Weight | 42.9 lb |
| Weight | 19.5 kg |


Reviews
There are no reviews yet.