Description
Battery and Power
| Power consumption | 0.11 watts (manual-off), 3.72 watts (ready), 0.83 watts (sleep) |
|---|---|
| Power consumption footnote number | [2] |
| Power | Input voltage 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz). High voltage: Input voltage 200 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3Hz). Not dual voltage, power supply varies by part number with # Option code identifier. |
| Power supply type | Internal built in |
Camera Specifications
| PictBridge supported | No |
|---|---|
| PictBridge description | No |
| Output file format | JPEG |
| Video action printing supported | No |
Connectivity and Communications
| Connectivity, optional | None |
|---|---|
| Connectivity, standard | 1 Wi-Fi Direct; 2 Hi-Speed USB 2.0 (device) |
| Mobile printing capability | HP app; Apple AirPrintâ„¢; Google Cloud Printâ„¢; HP ePrint; HP Print Service Plugin (Android printing); Mopriaâ„¢ certified |
| Mobile printing capability footnote number | [3] |
| Modem | Not Supported |
| Network capabilities | Yes (via Wi-Fi) |
Connectivity and Communications
| Plug and play | Set up from mobile device; Wi-Fi Protected Setup (WPS) |
|---|---|
| Network protocols, supported | 9100, SNMP, SLP, IPP, WS-Print, Wireless, LPR |
| Wireless capability | Yes, built-in dual band Wi-Fi 802.11b/g/n, Wireless direct |
Dimensions
| Dimension(W x D x H) Footnote Number | [1] |
|---|---|
| Maximum dimensions (W x D x H) | 449 x 605.65 x 258.7 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 495 x 238 x 480 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 2400 mm |
| Dimensions (W x D x H) | 449 x 373 x 198 mm |
| Dimensions with trays up (W x D x H) | 449 x 373 x 198 mm |
Display Specifications
| Display | 5.59CM (2.2) MGD (Mono Touchscreen) |
|---|
Features
| Features | Automatic document feeder; Ink tank system; Print from mobile device; Scan to PDF |
|---|---|
| Functions | Multifunction / All-in-One |
| Product type | Inkjet printers |
Form Factor
| Form factor | All-in-One |
|---|
Memory
| Maximum Memory | 256 MB |
|---|---|
| Memory Slots | No |
| Memory | 256 MB; Integrated memory |
Multimedia and Input Devices
| Camera phone description | Direct printing from camera phone via Wireless or Wireless Direct |
|---|---|
| Camera phone supported | No |
| Connection type | Wireless |
Processor
| Processor speed | 800 MHz |
|---|
Security Management
| Security management | No |
|---|
Supported Operating Systems
| Compatible Network Operating Systems | macOS 14 Sonoma; Windows 11; Windows 10; Windows 7; macOS 10.11 El Capitan; macOS 10.12 Sierra; macOS 10.13 High Sierra; macOS 10.14 Mojave; macOS 13 Ventura |
|---|---|
| Compatible Operating Systems | Windows 11; Windows 10; Windows 7; macOS 10.11 El Capitan; macOS 10.12 Sierra; macOS 10.13 High Sierra; macOS 10.14 Mojave; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma |
| Operating system (supported note) | macOS 14 Sonoma; Windows 11; Windows 10; Windows 7; macOS 10.11 El Capitan; macOS 10.12 Sierra; macOS 10.13 High Sierra; macOS 10.14 Mojave; macOS 13 Ventura. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | One year of 24/7 world-class technical support services through http://www.hp.com/support; One-year or 30,000 pages limited hardware warranty, whichever is earlier from the date of purchase; user replaceable parts have separate warranty periods |
|---|
Weights
| Package weight | 8.5 kg |
|---|---|
| Pallet weight | 425 kg |
| Weight | 6.19 kg |


Reviews
There are no reviews yet.